Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość?

Założenie firmy nie należy do trudnych czynności, poza tym, że od przyszłego przedsiębiorcy wymaga się anielskiej cierpliwości i dużego nakładu czasu na załatwienie wszelkich formalności. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy działalność tę zacznie się prowadzić.

Jest wiele elementów, na które należy się zdecydować zaczynając prowadzić firmę. I nieważne, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy będzie to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo. Każdy zaczyna od podstaw.

Jednym z elementów, na które trzeba się zdecydować to siedziba firmy. Ze specyfiki wielu branży wynika, że niektóre firmy można prowadzić z domu. Należy jednak zauważyć, że znacznie utrudnia to mobilizację do pracy, jeśli wstając rano widzi się swoje biuro z łóżka. Jest to więc element, który trzeba przemyśleć szczególnie.

Kolejnym jest ustalenie, czy zakłada się w banku konto firmowe, czy może pozostaje się przy indywidualnym rachunku. Obie te opcje mają swoje wady i zalety, a każda z nich może się niektórym opłacać bardziej, a innym mniej.

Bardzo istotną kwestią jest zdecydowanie, czy naszą księgowością będziemy się zajmować sami, czy zrobi to za nas biuro rachunkowe. Tutaj decyzja powinna być dość oczywista, jeśli, rzecz jasna, nie jest się z wykształcenia księgowym. Nie ulega wątpliwości, że wszelkie sprawy związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym są dla przeciętnego Kowalskiego czarną magią. Wyliczanie podatków, zarówno dochodowych, jak i VAT-u, nie należą do prostych czynności. Czasem po prostu szkoda naszego czasu, który można przeznaczyć na coś, na czym się znamy.

Dlatego właśnie usługi rachunkowe wydają się być bardzo racjonalnym rozwiązaniem. Biura rachunkowe są ubezpieczone od wszelkich pomyłek, za które my musielibyśmy słono zapłacić. Kolejnym argumentem przemawiającym za tego typu usługami rachunkowymi jest poczucie bezpieczeństwa i komfort wewnętrzny wynikający z tego, że nie musimy mieć na głowie wszelkich spraw związanych z firmą. Delegowanie obowiązków należy do bardziej korzystnych czynności w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.