Jak bezpiecznie przewozić psa autem

Czas wakacji nierozerwalnie kojarzony jest z wyjazdami. Niezależnie czy mamy na myśli te dalsze w ciepłe kraje, czy bliższe, nawet nad jezioro, ważne by wycieczki te były organizowane w sposób bezpieczny. Mamy tu na myśli bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny wybierających się w podróż – także tych czworonożnych. W najnowszym wpisie podpowiadamy, jak bezpiecznie podróżować z psem i co zrobić, by tę drogę mu ułatwić.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tak naprawdę mało który pies lubi jeździć autem. Nic dziwnego – specyficzny zapach, mało miejsca i jeszcze w dodatku trzęsie. Warto więc odpowiednio wcześnie przygotować pupila i przyzwyczaić go do takich warunków, szczególnie jeśli planujemy daleką podróż. Podczas takich przejażdżek (bliższych i dalszych) musisz jednak zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie warunki. Do tego celu posłużą Ci specjalne transportery, szelki i pasy, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych. Jeśli jednak jesteś dumnym właścicielem czworonoga o sporych gabarytach przygotuj się na większy wydatek, w grę bowiem wejdą klatki, specjalne przegródki i siatki wydzielające część bagażnika dla Twojego psa. Zacznijmy jednak od początku…

Przed podróżą

Błędem najczęściej popełnianym przez niedoświadczonych właścicieli psów jest karmienie ich przed wyjazdem. Tak samo jak ludzie, psy mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, która może dać o sobie znać w każdym momencie podróży. Specjaliści zalecają, by na 2 godziny przed podróżą nie podawać psu nic do jedzenia – jedynie wodę. Aby jednak mieć pewność, że Twój pupil nie cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, możesz wziąć go wcześniej na krótkie przejażdżki i sprawdzić jak reaguje na podróżowanie w aucie. Jeśli znosi je nie najlepiej, powiedz o tym swojemu lekarzowi weterynarii. Dobierze on specjalnie przygotowane dla psów leki, które ograniczą nudności i złe samopoczucie podczas jazdy samochodem.

W trakcie jazdy

Jest kilka istotnych kwestii o których powinni pamiętać zarówno początkujący jak i doświadczeni właściciele psów. Pierwszą z nich jest wspomniane już wcześniej bezpieczeństwo. Zgodnie z polskim prawem pies powinien być zabezpieczony podczas jazdy, by nie spowodować większych kłopotów. Wystraszony może przecież skoczyć na właściciela lub przeturlać się po bagażniku i zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i wszystkim podróżującym. Kolejną kwestią są postoje – potrzebne przecież nie tylko zwierzęciu, lecz także ludziom oraz zapewnienie odpowiedniej ilości wody, szczególnie gdy temperatura na dworze sprawia, że i my pijemy co chwila.

Zastosowanie tych kilku prostych wskazówek sprawi, że wyjazd z psem będzie cudownym początkiem niezapomnianego urlopu.