Pracodawco, nie możesz znaleźć pracownika? Nie męcz się z tym sam, pozwól sobie pomóc

O dobrego fachowca dzisiaj trudno. I chodzi nie tylko o znalezienie specjalisty w zakresie hydrauliki czy prądu. Kłopoty mają również pracodawcy poszukujący ekspertów na stanowiska, które wymagają nie tylko gotowości do podjęcia pracy, ale odpowiednich kompetencji i doświadczenia. Wsparcia może udzielić im biuro pośrednictwa pracy.

Jak pokazują dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w Polsce, w pierwszym kwartale 2017 roku zmniejszyła się o 1,7 p.p. i wynosi obecnie tylko 8,8%. To rekordowo niski wskaźnik. Nie zaskakuje więc, że od rynku pracodawcy przeszliśmy na rynek pracownika – na którym to może on przebierać w ofertach zatrudnienia, poszukując tej dającej najlepsze warunki – mówi przedstawicielka reprezentująca agencję People, specjalizującą się w rekrutacji i doradztwie personalnym. – Dziś, najprostszym dla pracodawcy sposobem na znalezienie specjalisty, zwłaszcza na stanowisko eksperckie, jest skorzystanie z fachowej pomocy. Taką zaoferować może profesjonalne biuro pośrednictwa pracy lub rekruter – dodaje.

Jakie korzyści płyną ze współpracy z agencją doradztwa personalnego i rekrutacyjną? Weźmy ofertę usług tego typu pod lupę.

Rekruter znajdzie kandydata idealnego

Poszukiwanie pracowników hali fabrycznej, czy nawet pracownika biurowego jest stosunkowo łatwe, a proces rekrutacji może przeprowadzić dział kadr firmy. Wystarczy opublikować ogłoszenie o pracy na odpowiednich portalach, by do przedsiębiorstwa zaczęły spływać aplikacje. Umiejętności i kompetencji kandydatów na stanowiska o niskich wymaganiach nie trzeba w specjalny sposób weryfikować. Wystarczy zerknąć na przebieg doświadczenia zawodowego i historię edukacji, by mieć wstępne wyobrażenie o tym, czy osoba aplikująca nadaje się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a następnie do podjęcia pracy. Oczywiście, proces ten jest czasochłonny – dlatego rozważenie choć wstępnego „przesiania” kandydatur przez ekspertów jest wskazane.

Znacznie trudniej jest jednak wtedy, gdy poszukiwany jest fachowiec o wąskiej specjalizacji. Programista, który pracuje w określonym środowisku, inżynier, ekspert w dziedzinie chemii, tłumaczeń specjalistycznych… przykłady można mnożyć. Wtedy publikacja ogłoszeń nie wystarcza. Konieczne jest aktywne poszukiwanie kandydata idealnego. Biuro pośrednictwa pracy podejdzie do tego zadania fachowo. Jak? Po pierwsze, przeanalizuje potrzeby pracodawcy, precyzując jego oczekiwania co do kandydata. Po drugie zaś, korzystając z odpowiednich kanałów, dotrze do specjalistów o poszukiwanych kompetencjach i podejmie z nimi rozmowę. Tu nie wystarczy przedstawienie oferty pracy. Konieczne jest zachęcenie eksperta do podjęcia zatrudnienia – a argumenty finansowe nie zawsze będą wystarczającą przynętą.

Dokładny background screening to nieocenione wsparcie

Współpraca z profesjonalnym rekruterem ma jeszcze jedną zaletę: można spodziewać się, że „sprawdzi” on kandydata, którego zatrudnieniem zainteresowana jest firma. Chodzi choćby o poświadczenie zdobytego doświadczenia i kompetencji. To ważne, zwłaszcza gdy stanowisko pracy, które podejmie nowozatrudniona osoba, ma charakter samodzielny i wiąże się z odpowiedzialnością, ale i dostępem do danych poufnych przedsiębiorstwa. Tych absolutnie nie można przekazywać osobom postronnym.

Jak widać, z biurem pośrednictwa pracy warto współpracować zarówno z uwagi na coraz większe wyzwania na rynku pracy, jak i dlatego, że znacznie upraszcza to i przyspiesza proces rekrutacji.