TwojFachowiec.net

Przejrzyste usługi w sieci

Competence Examination Center

Różnice między pralnią chemiczną a wodną

Ze względu na nasz obecny tryb życia coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług pralni. Zabiegani, zapracowani mamy bardzo mało czasu na codzienne czynności, dlatego też szukamy różnych rozwiązań i ułatwień. Schludność naszego wyglądu, który obecnie jest niezmiernie ważny, zależy również w dużym stopniu od jakości naszych ubrań i od ich estetyki. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na sprawne i dokładne czyszczenie swojego odzienia w pralniach. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również spora oszczędność czasu, natomiast ubrania prane przez specjalistów są w mniejszym stopniu narażone na zniszczenia. Decydując się na usługi pralni wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy pralnią chemiczną a wodną. Czym one właściwie się różnią?

Pralnia wodna

Pranie wodne nie różni się zbytnio od tradycyjnego prania znanego z naszych domów czy mieszkań, ale jest wykonywane w bardziej profesjonalny sposób. Używa się specjalnego sprzętu, który przy pomocy odpowiednich detergentów wraz z wodą w bezpieczny sposób doczyszcza istniejące plamy. Jest to wiec prani „na mokro”. Można to doskonale zobrazować na przykładzie prania kilka dekad temu. Kiedyś używano do tego wody, bali i mydła obecnie czynność ta jest bardziej zautomatyzowana. Nadal wykorzystuje się wodę natomiast mydło zastępują środki tj. proszek, płyn czy kapsułki zaś balie trafiły do muzeów a ich miejsce zajęły odpowiednie pralki i sprzęty piorące.

Z usług pralni wodnej najczęściej korzystają klienci indywidualni, jak również firmy prywatne czy jednostki budżetowe. Warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj ubrań powinien być czyszczony w taki sposób. Pranie wodne najlepiej sprawdza się przy praniu bielizny osobistej czy pościelowej, dlatego najczęściej korzystają z niego szpitale, zakłady karne, hotele, restauracje itp. Pranie na mokro najlepiej sprawdza się przy tkaninach wykonanych z włókien pochodzenia naturalnego lub z tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że nie każdy typ ubrania należy czyścić wodą.

System pralni wodnych opiera się na kilku podstawowych czynnościach:

 • Po przyjęciu ubrań następuje ich selekcja oraz ocena zabrudzeń, plam bądź uszkodzeń. Pracownicy sprawdzają także wskazania producenta, które zamieszczone są na metkach.
 • Odzież zostaje podzielona, oznaczona i spisana w protokole przyjęć.
 • Następnie wykonuje się detaszację, czyli odplamianie.
 • Kolejno w pralkach np. bębnowych lub tunelowych czy w pralnico-wirówkach odbywa się pranie właściwe przy doborze odpowiedniego programu.
 • Wirowanie oraz suszenie specjalnymi suszarkami.
 • Przy użyciu specjalnych sprzętów następuje formatowanie ubrań, aby wróciły do pierwotnego kształtu.
 • Końcowym etapem jest parowanie, prasowanie, maglowanie i pakowanie tak, aby klient mógł zgłosić się po czyste i gotowe do założenia ubrania.

Jest to bardzo uproszczony schemat. Obecnie maszyny piorące posiadają możliwość prania z automatyczną kontrolą temperatury i wilgotności, przy czym są również bardzo ekonomiczne.

Pralnie chemiczne

Pralnie chemiczne oferują usługi z zakresu prania na sucho. Charakteryzują się tym, że do czyszczenia nie wykorzystuje się w nich wody. Zostały one stworzony z myślą o tkaninach, które nie powinny mieć styczności z wodą i które pod jej wpływem mogą ulec zniszczeniu. Są to zazwyczaj wyroby skórzane, skóropodobne, wełniane, pierze, czy puch. Ze względu na specyfikę czyszczonych w nich tkanin, głównie z takich usług korzystają klienci indywidualni najczęściej oddając do prania futra, kurtki skórzane, garnitury, płaszcze, kożuchy czy suknie. Czyszczenie odbywa się na sucho, przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz właściwie dobranych środków chemicznych pod okiem wykwalifikowanego personelu. Drogi sprzęt na wyposażeniu takich pralni to także gwarancja doboru najlepszych środków czyszczących w celu zapobiegnięcia zniszczenia maszyn.

W praniu chemicznym wykonywane czynności są bardzo podobne jak w praniu wodnym:

 • Przygotowanie odzieży do prania chemicznego – sprawdzenie rodzaju plam, struktury tkaniny, zaleceń producenta itp.
 • wstępne odplamianie.
 • Pranie właściwe – odbywa się całkowicie zautomatyzowanie. Ubrania trafiają do specjalnego agregatora chemicznego, gdzie po doborze odpowiedniego programu tkaniny zostają zalane specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym, który rozpuszcza brud i usuwa plamy.
 • Na etapie końcowym odbywa się fasowanie, prasowanie i przygotowanie ubrań do odbioru przez klienta.

Zasadnicze różnica pomiędzy pralnią wodną, a chemiczną to sposób, w jaki czyści się ubrania na mokro przy użyciu wody bądź na sucho bez użycia wody. Stosuje się detergenty albo rozpuszczalniki organiczne, natomiast obydwie metody czyszczenia skierowane są do różnego typu odzieży. Z reguły mogłoby się wydawać że pranie wodne jest bezpieczniejsze dla ubrań jak i środowiska. Warto jednak zaznaczyć, ze niektóre tkaniny mogą zostać zniszczone przez wodę, zaś preparaty do prania na sucho są zawsze odpowiednio zabezpieczane i dobierane w zależności od potrzeb.

Pralnia wodna

Artykuły

Hotele dla psów - jak znaleźć najlepszy?

Sezon wakacyjny właśnie się zaczął i zapewne coraz bliżej nam do wymarzonego urlopu. Właściciele psów mają w tym czasie dylemat - co zrobić ze swoim ulubieńcem?

Czytaj całość »

Pracodawco, nie możesz znaleźć pracownika? Nie męcz się z tym sam, pozwól sobie pomóc

O dobrego fachowca dzisiaj trudno. I chodzi nie tylko o znalezienie specjalisty w zakresie hydrauliki czy prądu. Kłopoty mają również pracodawcy poszukujący ekspertów na stanowiska, które wymagają nie tylko gotowości do podjęcia pracy, ale odpowiednich kompetencji i doświadczenia. Wsparcia może udzielić im biuro pośrednictwa pracy.

Czytaj całość »

Różnice między pralnią chemiczną a wodną

Ze względu na nasz obecny tryb życia coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług pralni. Zabiegani, zapracowani mamy bardzo mało czasu na codzienne czynności, dlatego też szukamy różnych rozwiązań i ułatwień.

Czytaj całość »

Beton - jakie są jego zastosowania?

Beton stanowi materiał powszechnie wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Jest to kompozyt, mieszanina spoiwa, czyli cementu oraz wypełniacza, w postaci kruszywa.

Czytaj całość »

Content marketing - działania bazujące na więziach

Współczesny marketing stanął przed zadaniem stworzenia nowej formy skutecznego dotarcia do odbiorcy.

Czytaj całość »

Skąd czerpać inspiracje do dekoracji okien?

Dekoracja okna stanowi uzupełnienie aranżacji wnętrza, jest w stanie dodać pomieszczeniom uroku. Doskonale sprawdza się także wtedy, gdy chcemy przeprowadzić metamorfozę bez kosztownego remontu domu czy mieszkania.

Czytaj całość »

Naprawa suwnic – tam, gdzie liczy się doswiadczenie

Suwnice to urządzenia znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przemieszczania dużych i ciężkich ładunków. Dzięki tym maszynom możliwa jest praca zakładów w różnych dziedzinach gospodarki, dlatego w razie usterki warto zdać się na fachowców.

Czytaj całość »

Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość?

Założenie firmy nie należy do trudnych czynności, poza tym, że od przyszłego przedsiębiorcy wymaga się anielskiej cierpliwości i dużego nakładu czasu na załatwienie wszelkich formalności. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy działalność tę zacznie się prowadzić.

Czytaj całość »

Fundamenty - pytania i odpowiedzi

To kolejny artykuł skierowany do studentów kierunków budowlanych. Odpowiadamy w nim na ich częste pytania dotyczące fundamentów.

Czytaj całość »

Ściany w budynkach - pytania i odpowiedzi

Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na pytania studentów kierunków budowlanych.

Czytaj całość »

 

Ostatnie ogłoszenia:

Copyright:

Copyright © 2018 TwojFachowiec.net
All rights reserved.