Zalety odkurzaczy centralnych

Jedną z największych zalet odkurzacza centralnego jest jego higieniczność. Jest to system urządzeń składający się z:

  • jednostki centralnej,
  • instalacji rurowej biegnącej w ścianach,
  • gniazd ssących.

Do gniazd znajdujących się w ścianach lub podłodze podłącza się giętką rurę i szczotki. Główne urządzenie znajduje się w pomieszczeniu technicznym czyli najczęściej w garażu lub piwnicy (np. w kotłowni). Instalacja odkurzacza wiąże się z wieloma ułatwieniami i poprawą jakości sprzątania.

Jedną z największych zalet odkurzacza centralnego jest jego higieniczność. Dzięki wyrzutowi zużytego powietrza na zewnątrz usunięte z mieszkania zostają drobnoustroje. Sprawia to, że dużo wolniej na meblach osiada kurz, powietrze jest czystsze, a osoby mieszkające w danym miejscu są mniej podatne na alergie, przeziębienia i choroby układu krążenia.

Kolejną zaletą jest dużo łatwiejsza obsługa odkurzacza. Nie trzeba przenosić go po całym mieszkaniu czy domu i szukać wolnego gniazdka, żeby go podłączyć. Do odkurzania potrzebna jest jedynie lekka i giętka rura, którą podłącza się do dedykowanego jej gniazdka.

Odkurzacz centralny to doskonałe urządzenie dla osób lubiących ciszę. Jego działanie jest znacznie cichsze niż standardowego urządzenia. Dzięki temu odkurzanie możliwe jest o dowolnej porze i nie przeszkadza w rozmowie przez telefon, słuchaniu wiadomości czy muzyki. Możliwe jest nawet, gdy w domu śpi dziecko.

Odkurzacze centralne nie wymagają szczególnej konserwacji, ponieważ duża prędkość powietrza w rurach nie pozwala na osadzanie się bakterii i roztoczy. Czyszczenie polega na wymianie zbiornika na śmieci i filtrów jedynie kilka razy do roku.

Wraz z instalacją zamontować można szufelkę automatyczną. Umiejscowiona przy drzwiach będzie ogromnym ułatwieniem podczas sprzątania brudu pozostawionego przez obuwie. Zasysać może brud zamieciony w jej kierunku zmiotką.

Odkurzacze centralne to doskonałe rozwiązanie głównie dużych domów jednorodzinnych, mimo że mogą zostać zainstalowane także w mniejszych pomieszczeniach. Nie zajmują dużo miejsca, a ich obecność jest właściwie niezauważalna.